Postitatud 2 kommentaari

How it’s made


Tuli mõte jagada teiega kuidas valmib rätt täiesti algusest. Pean tunnistama, et iga kord ma sellisel moel rätte ei koo. Kuna selle mustri kudusin ise, siis enne alustamist polnud muster veel täiesti valmis. Ma lisan kommentaarid kus tegin midagi teisiti.

Minu mustri How It’s Made (tasuta muster) tõlkis Marianne Holmen taani keelde ja see avaldati https://strikkeglad.dk lehel. Päris vinge eks:)

http://lacebycr.com/et/shop/pdf-muster-how-its-made/

Kõige pealt pidin otsustama millist mustrit kududa. Kõige lihtsam oli luua muster spetsiaalselt selle projekti jaoks. Ma tahtsin kududa käsitsi värvitud lõnga, seega muster ei saanud olla liiga keeruline. Algselt said kirja ainult diagonaalid.

Pildil nähtav on hiljem kirja pandud töö käigus.

Järgmiseks kirjutasin mustri Excelisse. Kõik aastad mis olen mustreid disaininud, see on olnud parim programm selle jaoks.

Enne kui mina või kudujad saavad kudumisega alustada, on vaja muster skeemideks jupitada. See on parim viis vigade avastamiseks, mida vahel ikka juhtub. Seekord suutsin teha vea viimases skeemis (Skeem 4). Seda oleksin saanud vältida, kui enne kudumise algust oleks muster valmis olnud.

Kõige tähtsam programm minu jaoks disainimisel on on Photoshop. Kunagi ammu kasutasin mustri viimistluseks Microsoft Wordi, aga vau, kui palju lihtsam ja parem on seda teha PS’iga. Ma olen õnnelik, et kunagi sai katsetatud PS’iga proovitud. Hoian kokku palju aega ja tulemus on paaaalju parem. Näitan telle kuvatõmmist pooleli olevast mustrist PS’is.

Prindin valmis mustri välja, lisan paberi info ja märkmete jaoks, otsin välja vajalikud vahendid kudumiseks. Mul on vaja käsitsi värvitud 100% beebi alpaka 16/2 lõnga (ise värvisin Woolmintis koolitusel), valget Rowan Fine Lace’i silmuste loomiseks, 6 mm ja 3,5 mm ringvardaid 60 cm kaabliga, 3,5mm/25cm pitsivardad, silmustemärkijad ja märkmik aja märkimiseks.

Loon 405 silmust valge ja kirju lõngaga ja koon ühe rea. Alati loen mitu korda silmused üle, et hiljem ei peaks vigu parandama. Silmuste loomine ja esimene rida võtavad aega 55 minutit.

Lõpetasin Skeem 1 kudumise, aega kulud 5 h ja 47 min. Enne jätkamist pidin kirja panema mis edasi kududa. Lisasin mõned nupud Skeemi 2 ja jätkasin kudumisega.

Mu armas abiline jäi vahepeal mustril magama.

Skeem 2 on lõpetatud, aega kulus 13 h ja 10 min. Peale märkmete lisamist, vahetasin vardad välja ja alustasin 3. skeemiga.

7 h ja 9 min hiljem oli 3. skeem valmis. Enne järgmise skeemiga alustamist, pidin parandama mõned vead.

Viimane skeem võttis aega 4 h ja 5 min. Ma ei teinud valmis tööst ühtegi pilti enne viimistlemist. Ei suutnud ära oodata tulemust. Viimistlemiseks kasutasin 180 cm venitustraati Lazasaselt, roostevabu nöönõelu Knit Pro’lt ja puslematte. Kõige pealt kinnitan ülemise keskmise silmuse kahe mati vahele, et saaks sirge joone järgi orienteeruda. Järgmiseks pingutan ülemise ääre ja keskmise silmuse (roheline silmuse märkija). Kinnitan sakke korda mööda mõlemalt poolt 5-6 kaupa jälgidest keskmiste silmuste rida. Mõned sakid pingutan vajadusel üle enne kui jätan räti kuivama. Peidan lõngaotsad ja rätt on valmis pildistamiseks.

Lõpp tulemus peale pildistamist ja pilditöötlust.

Veel enne avalikustamist, parandan vead PS’is, lisan pildid, ühendan pildid PDF’iks ja teen selle väiksemaks. Jääb veel ainult lisada info ja kirjeldus e-poodi ja Ravelry lehele. Ja ongi kõik.

2 thoughts on “How it’s made

  1. Väga tore lugemine, kuidas üks muster sünnib 🙂

  2. Kui aega leian , teen vardad soojaks !!

Lisa kommentaar